Klasy III na zajęciach w Ośrodku Działań Ekologicznych - Źródła

Klasy III kolejny raz odwiedziły Łódzki Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła". Tematyką tych zajęć był Jeż. Utrwaliliśmy posiadaną przez nas wiedzę na ich temat, a także dowiedzieliśmy się dużo nowych rzeczy. Te niezbyt duże kolczaste ssaki owadożerne często żyją w okolicy siedzib ludzkich, pomagają w zwalczaniu szkodników i są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce. Jeże towarzyszą nam od dzieciństwa w bajkach i książeczkach. Kto nie pamięta jeżyka z filmu „Krecik”?

Jeże możemy spotkać po zmroku na obrzeżach lasów, w parkach, ale również na osiedlach w dużych miastach czy przy ruchliwych drogach. W poszukiwaniu pokarmu, co noc pokonują odległość ok. 2-3 km. Wydawać by się mogło, że to rozkoszne, choć kolczaste zwierzątko, jako gatunek miewa się dobrze skoro tak często można je spotkać. W rzeczywistości jeże są gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony w ciągu kilkunastu lat wyginą. Dowiedzieliśmy się, że niestety, największym zagrożeniem dla jeży jest człowiek, dlatego tak ważne było dla nas poznać zwyczaje i potrzeby jeży. Dzięki temu łatwiej będzie je chronić. Na sam koniec wykonaliśmy jeże, które wróciły z nami do szkoły. Niecierpliwie czekamy na kolejne zajęcia.

M. Bieniek

j1 j2