Towarzystwo Oświatowe EDUKACJA jest organizacją pożytku publicznego KRS 0000141749

Historia szkoły

Email Drukuj PDF

Ważne daty z historii Szkół Towarzystwa Oświatowego „Edukacja”

1991

Uczniowie Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego rozpoczynają naukę w roku szkolnym 1991/1992 (pierwszy rok działalności szkół).

Pierwszym dyrektorem szkół zostaje pani Łucja Misiewicz – Śnieszko.

Kolejny dyrektor – pan Gerhardt Taroń – pełni obowiązki 10 lat.

Powstają pierwsze pracownie przedmiotowe: chemiczno-biologiczno-fizyczna, plastyczna i komputerowa.

1993

Uczniowie biorą udział w programie międzynarodowej wymiany młodzieży: „Europejskie Partnerstwo Młodych”.

1994

Powstaje najnowocześniejsza w Łodzi sala audiowizualna.

1997

Między budynkami szkoły powstaje „szklana” hala – miejsce zajęć sportowych i szkolnych uroczystości.

Uzyskujemy stały dostęp do Internetu.

1998

Zapraszamy do szkół harcerzy – nasza drużyna zaczyna działalność.

1999

Otrzymujemy certyfikat szkół promujących zdrowie.

Gimnazjaliści rozpoczynają naukę w roku szkolnym 1999/2000 (pierwszy rok działalności gimnazjum).

2000

Gimnazjaliści – jako jedyni w województwie – biorą udział w międzynarodowym ekologicznym programie edukacyjnym GLOBE. Współpracując z amerykańską agencją kosmiczna NASA, otrzymują certyfikat uczestnictwa.

2001

Organizujemy uroczystości związane z 10. rocznicą istnienia.

Konkurs na dyrektora szkół wygrywa pani Ewa Ciemnicka.

2003

Otrzymujemy od prezydenta RP certyfikat: „Szkoła z klasą”.

Z testu po klasie szóstej uczniowie uzyskują najlepszy wynik w województwie łódzkim.

Po raz pierwszy organizujemy w Łagiewnikach piknik integracyjny.

2004

Wybieramy patrona szkół, którym zostaje książę Józef Poniatowski.

Po raz pierwszy organizujemy „Bieg książęcy”.

Z testu po klasie szóstej uczniowie uzyskują znakomity wynik – 2. miejsce w województwie łódzkim.

2005

Wdrażamy projekt: „Internet w każdej klasie” – w szkole powstaje sieć komputerowa w technologii Wi-Fi.

2006

Otrzymujemy certyfikat szkoły przyjaznej uczniom z dysleksją.

Uczniowie rozpoczynają naukę w Szkole Muzycznej I Stopnia (pierwszy rok działalności).

Zaczynamy korzystać z dziennika elektronicznego.

2008

Z części humanistycznej (testu po klasie III) gimnazjaliści uzyskują najlepszy wynik w województwie łódzkim.

Z części matematyczno-przyrodniczej (testu po klasie III) gimnazjaliści uzyskują znakomity wynik – 3. miejsce w województwie łódzkim.

Po raz pierwszy najmłodsi uczniowie wystawiają jasełka na deskach Teatru Powszechnego – dochód ze sprzedaży biletów i z aukcji przeznaczony został na rzecz oddziału onkologicznego Państwowego Szpitala Klinicznego nr 4 w Łodzi.

2009

Z języka angielskiego (testu po klasie III) gimnazjaliści uzyskują znakomity wynik – 2. miejsce w województwie łódzkim.

Uczniowie szkoły podstawowej rozpoczynają prowadzenie blogu „Internetowy pamiętnik pierwszej b”

Otrzymujemy Europejską Odznakę Jakości eTwinning za pracę w projekcie etwinning „Cultural

Games”.

2010

Przeprowadzamy pierwszą w szkole wideokonferencję z uczniami w Dallas w Teksasie.

Uczniowie szkoły podstawowej biorą udział w międzynarodowym projekcie Global Video Projekt.

Pięć pracowni wyposażamy w tablice interaktywne, a sale dydaktyczne przeznaczone dla klas 0-III w pomoce dydaktyczne z programu MEN „Radosna Szkoła”.

Opublikowane przez Instytut Badań Edukacyjnych wyniki Edukacyjnej Wartości Dodanej za lata 2006-2010 sytuują nasze Gimnazjum wśród „Szkół sukcesu”, co oznacza, że absolwenci szkół podstawowych znakomicie wykorzystują czas nauki w gimnazjum, uzyskując istotny wzrost wszystkich kompetencji

2011

Uroczystości jubileuszu 20-lecia Towarzystwa Oświatowego "Edukacja" rozpoczęła Msza święta odprawiona 10 kwietnia w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi. W sobotę 16 kwietnia w łódzkiej "Wytwórni" miały miejsce obchody związane z okrągłym jubileuszem.
Pani Minister Katarzyna Hall uznała za szczególnie ważne rozbudzanie pasji i talentów w naszej szkole, a pan Jan Kamiński - Łódzki Kurator Oświaty podkreślił dużą liczbę laureatów i finalistów konkursów.
Medale "PRZYJACIEL SZKOŁY" otrzymali rodzice naszych uczniów, nauczyciele i inni zasłużeni pracownicy placówki przy Inżynierskiej.

Z radością przyjęliśmy też wiadomość, że wieloletnia praca nauczycielek naszych szkół pań: Zofii Kity, Krystyny Nowotny i Barbary Zaradzkiej została nagrodzona przyznaniem im Medalu Komisji Edukacji Narodowej.

2012
Budynek Szkoły otrzymał nową elewację, od strony ulicy Inżynierskiej, w kolorze szarym i czerwonym.
W dniu 19.11.12r. odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa Oświatowego„ Edukacja”, podczas którego wybrano nowe władze Stowarzyszenia. Prezesem Towarzystwa Oświatowego „Edukacja” został pan Marcin Sobiepański.
Pani Krystyna Nowotny – nauczycielka biologii - została jednym z 4 laureatów Konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska „Ekobelfry” w kategorii gimnazjum
2013
W maju nasza szkoła została zaproszona do Warszawy na uroczyste obchody 250. rocznicy urodzin księcia Józefa Poniatowskiego organizowane przez Pałac Prezydencki.
Siódmego maja delegacja 15 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum wyjechała do Warszawy. Wyjazd był nagrodą dla uczniów, którzy zostali laureatami Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły. W pierwszej części wycieczki uczestnicy zwiedzili pałac Pod Blachą, którego najsłynniejszym mieszkańcem był książę Józef Poniatowski. Następnie udali się do Pałacu Prezydenckiego, w którym zauważono i pochwalono ich szkolne mundurki.
Po wyjściu z pałacu zaproszono wycieczkę do stołu, na którym czekał duży tort z wizerunkiem księcia Józefa Poniatowskiego. Był naprawdę wyśmienity!

We wrześniu szkoła powitała nas nową elewacją. W każdej sali czekały na uczniów tablice interaktywne.
W październiku rozpoczęliśmy obchody 200. rocznicy śmierci Księcia Józefa Poniatowskiego. Delegacja szkoły wzięła udział w uroczystościach złożenia kwiatów pod pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i zwiedziła okolicznościową wystawę w Muzeum Wojska Polskiego.
2014
W marcu 2014 roku, we Wrocławiu, odbył się finał konkursu „Ojczyzny - Polszczyzny”. Region łódzki reprezentowała uczennica naszego gimnazjum – Kaja Bielecka.
W drugiej połowie marca uczniowie klasy trzeciej naszego gimnazjum podejmowali rówieśników z Niemiec, a we wrześniu przebywali, w ramach wymiany międzyszkolnej, w Halle. Polscy i niemieccy uczniowie pracowali wspólnie nad projektem dotyczącym Marcina Lutra i reformacji.
Certyfikat "Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej" dla szkoły podstawowej i gimnazjum. Program "Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej" realizowany był w ramach projektu polsko-szwajcarskiego KIK/34 "Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej w szkole oraz ocena wpływu tej edukacji na sposób żywienia, aktywność fizyczną i poziom wiedzy dzieci i młodzieży".
Stypendia Prezydenta Miasta Łodzi dla najzdolniejszych uczniów - w dniu 4 listopada w siedzibie Klubu Nauczyciela 40 uczniów łódzkich szkół otrzymało stypendia w ramach miejskiego systemu wspierania uczniów uzdolnionych "Mia100 zdolnych”. Wśród nich znalazła się uczennica naszego gimnazjum Marta Jaśkiewicz z klasy IIa.
2015
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna podała wyniki sprawdzianu po szkole podstawowej i egzaminu gimnazjalnego w poszczególnych szkołach. W obu przypadkach Nasi uczniowie uzyskali jedne z najwyższych wyników w Łodzi.
15 kwietnia laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych i nauczyciele Naszego Gimnazjum odebrali z rąk Kuratora Oświaty gratulacje i nagrody. Nasi uczniowie w tym roku szkolnym zdobyli siedem tytułów laureata.

2016

23 kwietnia Szkoła obchodzi Jubileusz 25-lecia istnienia. Na uroczystość przybywają zaproszeni goście oraz liczne grono uczniów, rodziców i absolwentów.

Najlepiej w województwie łódzkim napisali sprawdzian po szkole podstawowej nasi szóstoklasiści. Z informacji podanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną wynika, że średnia ze sprawdzianu uzyskana przez naszych uczniów - 88,5% daje nam pierwsze miejsce. I tak już zostanie, ponieważ zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej tegoroczny sprawdzian był ostatnim obowiązkowym egzaminem dla wszystkich uczniów szkół podstawowych w Polsce.

2017

Udział naszych uczniów w finałach Odysei Umysłu w Stanach Zjednoczonych (bezkonkurencyjni w Europie, 13. miejsce na świecie).
Pierwsze miejsce wśród szkół podstawowych w województwie łódzkim dzięki sukcesom uczniów w konkursach wojewódzkich,
Znakomity wynik egzaminu gimnazjalnego (od drugiego do szóstego miejsca w województwie),
Znakomite wyniki uczniów Gimnazjum w konkursach wojewódzkich,
Uzyskanie certyfikatu "Zmieniająca się szkoła" potwierdzającego wykorzystywanie w procesie dydaktycznym nowoczesnych metod pracy.

.

 

Patron

200px-Jozef_Antoni_Poniatowski_3.jpg

Szkoły Społeczne im. Księcia Józefa Poniatowskiego
Towarzystwo Oświatowe "Edukacja"
ul. Inżynierska 2/4
93-569 Łódź
e-mail: biuro@to.edu.pl
tel.:       0-42-636-81-53
KONTO: Towarzystwo Oświatowe "Edukacja" BGŻ SA o/Łódź
24 2030 0045 1110 0000 0020 8320