Joom!Fish config error: Default language is inactive!
 
Please check configuration, try to use first active language


Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/edukacja_www/www/plugins/system/jfrouter.php:300) in /home/edukacja_www/www/plugins/system/jfrouter.php on line 314

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/edukacja_www/www/plugins/system/jfrouter.php:300) in /home/edukacja_www/www/plugins/system/jfrouter.php on line 315

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/edukacja_www/www/plugins/system/jfrouter.php:300) in /home/edukacja_www/www/plugins/system/jfrouter.php on line 316
Towarzystwo Oświatowe Edukacja - Historia rodziny Oliwii Leńko
Towarzystwo Oświatowe EDUKACJA jest organizacją pożytku publicznego KRS 0000141749

 

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Historia rodziny Oliwii Leńko

E-mail Print PDF
There are no translations available.

PIERWSI UROLODZY – RODZINA LEŃKÓW

Podania rodzinne głoszą, że drzewo genealogiczne mojej rodziny korzeniami sięga do czasów króla Jana Sobieskiego, który po jednej z wygranych bitew wziął do niewoli niejakiego Timura Lenke (jednego z dygnitarzy Tatarskich). W tych czasach król zasiedlał wschodnie granice Rzeczypospolitej. Timur Lenke osiadł na ziemiach polskich, założył rodzinę, która z czasem uległa spolszczeniu…
Wiele, wiele lat później przyszedł na świat mój pra, pradziadek – Zenon Maria Leńko.
Matką jego była Wilhelmina Schuster (Austriaczka), a ojcem Onufry Leńko. Urodził się w 1863 roku pod Lwowem, czyli w czasach, gdy Polska nie istniała na mapie Europy.
Ojciec Zenona był wiejskim nauczycielem, jego mama pracowała na poczcie.
Niestety, w wieku kilku lat Zenon stracił ojca. Małego Zenona wychowywała i utrzymywała tylko mama. Żyli skromnie, a wszystkie oszczędności przeznaczała na edukację syna, który chciał się uczyć…

1

Foto: z albumu rodzinnego


Zenon zdał maturę we Lwowie w 1881.
Chciał studiować medycynę w Wiedniu, ale nie stać go było na podróż. Zdecydował się więc na podróż z Lwowa do Wiednia - pieszo. Trwała ona ponoć 3 tygodnie… Zaczął studia. Opowieści rodzinne głoszą, że pokochał Wiedeń. Rozumiem go. Ja również jestem pod dużym wrażeniem tego pięknego miasta.
Po pięciu latach nauki, w 1886 roku, ukończył studia na Uniwersytecie Wiedeńskim i otrzymał dyplom doktora wszech nauk lekarskich, podpisany przez cesarza Franciszka Józefa i … wrócił do Lwowa.

2

Foto: z archiwum rodzinnego


Tam, po piętnastu latach pracy w zawodzie i zdobywania praktyki, w roku 1901, założył pierwszy oddział urologii w Polsce. Dla porównania, pierwszy oddział urologiczny w Warszawie został otwarty dopiero w 1920 roku. Zenon został prekursorem wielu metod operacyjnych z zakresu urologii, autorem ponad 150 prac naukowych, zdobywał nowe doświadczenia naukowe, wyjeżdżając do Berlina, Wiednia, Paryża.
Mój pra, pradziadek był patriotą, brał udział w walkach o obronę Lwowa w czasie wojny polsko – ukraińskiej (1918 - 1919) i wojny bolszewickiej (1920). Lwów w tamtych czasach był jednym z najważniejszych miast Polski, jednym z ośrodków kultury i nauki. Dla mojej rodziny był małą ojczyzną.
Za udział w obronie Lwowa Zenon otrzymał medal obrońcy kresów wschodnich i Lwowa.
Za zasługi dla medycyny (urologii) prezydent miasta Lwowa podarował mu obraz Wojciecha Kossaka „Orlęta Lwowskie – obrona cmentarza”.

3

Foto: Wojciech Kossak "Orlęta Lwowskie - obrona cmentarza", zbiory rodzinne


Zenon miał też swoje dziwactwa. Zaręczył się z piękną Austriaczką, Ludwiką Dashek, której powiedział, że zerwie zaręczyny i nie ożeni się z nią, jeśli nie zmieni imienia na bardziej polskie. Tak Ludwika została Władysławą. Mieli trzech synów: Zenona, Jana i Zdzisława. Jan kontynuował pracę swojego ojca i został urologiem. Zdzisław (mój pradziadek) został prawnikiem, a Zenon – najmłodszy syn, zmarł na zapalenie nerek, mając zaledwie 28 lat.
To nie koniec tradycji urologicznej w mojej rodzinie. Mój pradziadek, Zdzisław, miał syna noszącego to samo imię, który także jest urologiem. A jego syn, a mój tato, Krzysztof, został nim również.
Cztery pokolenia urologów… Czy będę piątym? :)
Przez pokolenia moja rodzina zbierała różne pamiątki dotyczące urologii. Pięć lat temu zostały one przekazane do muzeum poświęconego historii urologii, pod patronatem Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, na ul. Żeligowskiego.

 

Szkoły Społeczne im. Księcia Józefa Poniatowskiego
Towarzystwo Oświatowe "Edukacja"
ul. Inżynierska 2/4
93-569 Łódź
e-mail: biuro@to.edu.pl
tel.:       0-42-636-81-53
KONTO: Towarzystwo Oświatowe "Edukacja" BGŻ SA o/Łódź
24 2030 0045 1110 0000 0020 8320